Hoppa till huvudinnehåll
Nyhet

Har du sett vår nya broschyr?

2026-09-02

Diakonia har tagit fram en broschyr om hur demokratiska samhällen kan förändras över tid och varför demokratin alltid behöver värnas, både i Sverige och i andra länder.  

Vi vet av erfarenhet att demokratin stärks när människor organiserar sig, granskar makten och engagerar sig för mänskliga rättigheter. Men det behövs kunskap om varningssignalerna och tillgång till en demokratisk verktygslåda. Det vill vi erbjuda med broschyren "Om diktaturen kommer".

"När demokratin backar kan Sverige välja att titta bort eller att göra mer. Biståndet är ett av de verktyg vi faktiskt har för att påverka utvecklingen. I många av de länder där vi är verksamma ser vi hur demokratin försvagats. Något som vi med hjälp av våra samarbetsorganisationer vill vara en motkraft till", säger Mattias Brunander, Diakonias generalsekreterare

Broschyren visar på att ett starkt civilsamhälle och internationellt bistånd är avgörande för att värna demokrati och mänskliga rättigheter här och i världen. Utformningen är inspirerad av Myndigheten för civilt försvars "Om krisen eller kriget kommer" och dess innehåll vill bidra till samtal om varför demokratin behöver försvaras lokalt, nationellt och globalt.  

“Vi vill på olika sätt visa att demokratin stärks när människor organiserar sig, granskar makten och engagerar sig för mänskliga rättigheter. Vi behöver en förståelse för varningssignalerna och verktyg för att försvara de friheter som bygger vårt samhälle.” säger Mattias Brunander

Vanliga frågor om broschyren

Håll dig uppdaterad – prenumerera på Diakonias nyhetsbrev

Genom att registrera din e-post så godkänner du vår hantering av personuppgifter och tillåter oss att skicka dig relevanta nyhetsbrev om Diakonias arbete.