Textstorlek:FontSize
Svenska  English  Other languages
Gåvoshop

Så arbetar vi

Så arbetar Diakonia

På Diakonia arbetar vi med bistånd på ett annorlunda och mer bestående sätt. Vi stödjer eldsjälar som driver projekt som gör att människor själva kan ta sig ur fattigdom och förtryck. Diakonia driver som regel inga egna projekt. Istället stöttar vi lokala organisationer. 

Långsiktighet

Detta är kanske det viktigaste ordet när man ska beskriva hur Diakonia arbetar. Vi vet ATT det går att förändra världen. Men vi vet också att det tar tid och kräver envishet och uthållighet. De organisationer vi samarbetar med får oftast stöd av Diakonia under många år. 

Förändring

"Människor som förändrar världen" är Diakonias motto. Vi syftar på de modiga och kompetenta eldsjälar som har förmåga att omvandla sin ilska till drivkraft. De vet vad som måste förändras och hur det ska göras.

Vi syftar också på dig som genom aktiviteter i Sverige är med och förändrar världen. Du som ordnar utställningar, seminarier, temadagar eller ger en gåva till vårt arbete: Du är också en människa som förändrar världen.

Partnerskap

Vi har en tät dialog med våra samarbetsorganisationer. De vet vad de behöver på den plats eller nivå där de arbetar. Det är Diakonias uppgift att ge dem det och att hjälpa dem att uppnå sina mål.

Diakonia kan bidra med pengar, men också med utbildning, deltagande i nätverk, erfarenhetsutbyten och annat som ökar organisationens förmåga att hjälpa de allra mest utsatta till ett liv i värdighet.

På många nivåer

Vi samarbetar med många olika sorters organisationer. En del verkar i en by för att öka livsmedelssäkerheten. Andra arbetar globalt för att förändra de strukturer som skapar fattigdom. Blandningen av samarbetsorganisationer ger Diakonia styrka och kunskap. Våra samarbetsorganisationer kan också stötta varandra.

Utbyte och ömsesidighet

Eftersom Diakonia koordinerar ett globalt nätverk av samarbetsorganisationer är det naturligt för oss att sammanföra dem. I möten mellan eldsjälar som arbetar med liknande frågor i olika delar av världen uppstår ny kunskap. Idéer utbyts och inspiration från andra ger nya infallsvinklar, både till Diakonia, eldsjälarna och deras organisationer.

Diakonia ger också stöd till samarbetsorganisationer då det gäller att stärka sitt arbete i centrala frågor. Vi har bland annat tagit fram en manual för hur man kan arbeta för ökad jämställdhet inom sin egen organisation såväl som i det omgivande samhället.  

Nätverk

Ensam är inte stark. Därför medverkar Diakonia i ett antal strategiska nätverk. Genom dem blir vår röst starkare och svårare att ignorera. Diakonia är aktiva i Eurodad, Aprodev, Concord och många andra nätverk. Vi är dessutom medlemmar i ACT Alliance, vilket ger oss en stark röst gentemot makthavare. ACT-alliansen är ett globalt samarbete mellan kyrkor och organisationer för effektivare katastrofinsatser, utvecklings- och påverkansarbete.

Vi samverkar också med universitet och organisationer som arbetar med miljö- och fredsfrågor.

Påverkan

Människor hålls kvar i fattigdom bland annat av globala handelsavtal. Därför räcker det inte med att förändra situationen i en enskild by i ett fattigt land. Vi måste förändra de strukturer som skapar fattigdomen. Detta arbetar Diakonia med på många olika nivåer, bland annat genom att försöka påverka svenska makthavare.

Jean Moreau i Kongo-Kinshasa

Mithika Mwenda är en eldsjäl som brinner för förändring. Sedan Mithika var i 20-årsåldern har han engagerat sig politiskt mot fattigdom och orättvisor. Genom sitt engagemang i Diakonias samarbetsorganisation PACJA, som är Afrikas största klimatorganisation, propagerar Mithika aktivt för att världen ska ta klimathotet på allvar. "Klimatförändringarna hotar vår gemensamma existens, och vi sitter alla i samma båt. Det är som med Titanic: De fattiga och mest utsatta på nedre däck drabbas först, men i slutänden sjunker hela båten och då drabbas alla", säger Mithika. Foto: Markus Marcetic

 

Ansvarighet

Diakonia är fast beslutna att upprätthålla den högsta standardnivån för vårt långsiktiga i vårt utvecklings- och humanitära arbete.

För att försäkra om att vårt ansvar till de intressenter och partners vi arbetar är av högsta kvalitet arbetar Diakonia kontinuerligt med tillmötesgå den internationella HAP standarden (Humanitarian Accountability Partnership).

Läs mer om Diakonias ansvarsskyldighet (engelska)

 

Senast reviderad
2013-03-07 Ingela Karlsson ingela.karlsson@diakonia.se
Diakonia Box 14038, 167 14 Bromma
Plusgiro 90 33 04-4

Diakonia har ett 90-konto och granskas av Svensk Insamlingskontroll

Tel: 08–453 69 00.
Fax: 08-453 69 29
E-post: diakonia@diakonia.se
Besöksadress: Gustavslundsvägen 18, Alviks torg, Bromma

Org. nr: 802017-3517

Diakonia är en biståndsorganisation som bärs av kristna värderingar och arbetar tillsammans med lokala samarbetsorganisationer för en varaktig förändring för de mest utsatta människorna i världen.

» Läs mer om Diakonias värdegrund


» Information om cookies      © Diakonia
Agera för rättvisa
Är du en ung människa som vill förändra världen? Gå med i en av Diakonias aktivistgrupper!
Ge en gåva
Det finns flera sätt att stödja Diakonias arbete

Mer om Diakonia på webben