Textstorlek:FontSize
Svenska  English  Other languages
Gåvoshop

Här finns vi

Burkina Faso

Diakonia har genom sina samarbetspartner över 20 års erfarenhet av att förändra livet för utsatta människor i Burkina Faso. Det främsta målet för Diakonias arbete i landet är att på gräsrotsnivå förbättra levnadsvillkoren för fattiga och samtidigt arbeta för politiskt inflytande på nationell nivå.

Hunger i Sahel-området

Det redan torra klimatet blev 2011 och 2012 ännu torrare, då regnen uteblev. Och utan regn blir det inga skördar... Våren 2012 startade Diakonia en insamling för att göra humanitära insatser för människor som drabbats av hunger i Burkina Faso.

Läs om insamlingen till Burkina Faso och ge en gåva

Ett av världens fattigaste länder

Majoriteten av Burkina Fasos befolkning lever i svår fattigdom, inte minst kvinnorna. Landet präglas av hög analfabetism bland vuxna, bristande tillgång till hälso- och sjukvård, ökande inkomstklyftor mellan rika och fattiga samt säsongsmigration där nästan en tiondel av befolkningen flyttar utomlands varje år.

Klimatförändringarna påverkar

Med få naturtillgångar är landet beroende av en jordbruksekonomi som svårligen kan anpassas till den häftiga befolkningstillväxten och ett klimat där perioder av torka och översvämningar avlöser varandra.

Detta gör Diakonia och våra samarbetsorganisationer

Diakonia och våra samarbetspartner arbetar med att stärka invånarnas kunskap om sina rättigheter, samhällsorganisering och systematisk kapacitetsuppbyggnad.

En viktig del i arbetet i landet är också att utbilda samarbetsorganisationer i påverkansarbete och att använda informationsteknologin i det arbetet. 

Genusanalys, hiv- och aidsfrågor samt rättighetsperspektiv är en integrerad del av alla aktiviteter. Dessutom är stöd inom ekonomistyrning, redovisning och övervakning viktiga delar som ger våra samarbetsorganisationer möjlighet att arbeta mer effektivt.

Framsteg på jämställdhets- och utbildningsområdet

Under de senaste åren har framsteg gjorts inom jämställdhetsfrågor och utbildning i Burkina Faso. År 2009 antogs en lag om könskvotering av folkvalda ämbetsmän.

Ett annat betydande framsteg är tillämpningen av en mer professionell läroplan för läs- och skrivkunnighet som främjar ungdomars inträde på arbetsmarknaden, samt nationell tillämpning av tvåspråkig undervisning.

Diakonias samarbetsorganisationer har även nått framgång inom påverkansarbete, bland annat genom att skapa en koalition för klimatförändringar; National Coalition on Climate Changes.

Strategisk arbetsplan

Diakonias arbete är baserat på en strategisk arbetsplan som sträcker sig över flera år. Till grund för planen ligger våra samarbetsorganisationers analys av problem, behov och identifierade lösningar.

För att få fördjupad information om Diakonias arbete i Burkina Faso är du välkommen att kontakta oss!

Kontaktinformation - Diakonia i Afrika (på engelska)

Lista på Diakonias samarbetsorganisationer i Afrika

Kayaba Sawadogo bor i byn Kampiiga i Burkina Faso. Han kallas numera för "Majskungen". Genom Diakonias samarbetsorganisation har han lärt sig att kompostera och kunnat tredubbla sina skördar. Foto: Peter Hoelstad

 

 

Möt människor som förändrar världen

För 26-åriga Awa i Burkina Faso blev kontakten med Diakonias samarbetsorganisation EFEM avgörande. Hon fick mikrokreditlån som hjälpte henne till en långsiktig försörjning både för sig själv och för sin lilla dotter. Lånen har lett till att många kvinnor kunnat bygga upp egna affärsverksamheter och bli socialt och ekonomiskt oberoende.

Awa fick utbildning och försörjning

Saïdou Sore driver en firma som säljer byggnadsmaterial. Han är 35 år och bor Houndé i norra Burkina Faso. 2009 arresterades han på felaktiga grunder. Diakonias stöd till organisationen MBDHP hjälpte honom att istället sätta polisen på plats.

MBHPD sätter polisen på plats

Läs historien om två frisörer i Burkina Faso. Som egentligen handlar om en pojke som såldes som slav och om en man som bara inte kunde stå och se på. 

En frisersalong där allt är möjligt

Issaka bor i Burkina Faso, nära gränsen till Elfenbenskusten. Han och organisationen TON kämpar mot trafficking och återförenar barn med sina familjer:

Issaka och TON förhindrar trafficking

 

Senast reviderad
2012-03-29 Ingela Karlsson ingela.karlsson@diakonia.se
Diakonia Box 14038, 167 14 Bromma
Plusgiro 90 33 04-4

Diakonia har ett 90-konto och granskas av Svensk Insamlingskontroll

Tel: 08–453 69 00.
Fax: 08-453 69 29
E-post: diakonia@diakonia.se
Besöksadress: Gustavslundsvägen 18, Alviks torg, Bromma

Org. nr: 802017-3517

Diakonia är en biståndsorganisation som bärs av kristna värderingar och arbetar tillsammans med lokala samarbetsorganisationer för en varaktig förändring för de mest utsatta människorna i världen.

» Läs mer om Diakonias värdegrund


» Information om cookies      © Diakonia
Agera för rättvisa
Är du en ung människa som vill förändra världen? Gå med i en av Diakonias aktivistgrupper!
Ge en gåva
Det finns flera sätt att stödja Diakonias arbete

Mer om Diakonia på webben